Anyż biedrzeniec
Należy do rodziny baldaszkowatych. Jest rośliną jednoroczną, wyrastającą do wysokości 30-50 cm, o bardzo delikatnym pokroju. Pochodzi z Egiptu i Azji Mniejszej, toteż woli klimat cieplejszy od naszego, choć i u nas dojrzewa. Był czas, gdy bez anyżu nie mógł się obyć wirydarzyk żadnej gospodyni. Już w Zielniku Syreniusza jest taka wzmianka o anyżu: „tu u nas w rozkoszni ej szych ogrodach poczynają go rozmnażać"
Owoce anyżu, zwane anyżkiem, należą do najstarszych przypraw. Papirus Ebersa z 1500 roku przed naszą erą, najstarszy medyczny zapis egipski (o długości około 20 m), zawiera wiele informacji o ziołach, a między innymi wymienia anyż. Była to bowiem roślina bardzo ceniona w Egipcie, a także w Syrii, Grecji, na Cyprze. Lekarz grecki Dioskurides (I w.n.e.) również pisał o anyżu, jako roślinie leczniczej i przyprawowej. Przez długie wieki anyż miał wszędzie powodzenie, choć trzeba przyznać, że u nas stał się obecnie przyprawą prawie zapomnianą.
Największe plantacje anyżu znajdują się w Hiszpanii i tam też rośnie odmiana o największych owocach. Średniej wielkości owoce dają odmiany bułgarskie, francuskie, belgijskie, a małe-anyż radziecki.