A A A

Koperek bardzo miły

Koperek jest tak miłą przyprawą aromatyczną, że też warto go sobie wysiać przed zimą, aby mieć świeży, zielony, pachnący. Wysiewając nasiona w różnych terminach, można przez cały rok mieć świeży koperek, równie dobrze latem jak i zimą, ze skrzynki czy z doniczki.

W ziołolecznictwie stosuje się owoce kopru ogrodowego {Anethum graveolens), ziele i kwiaty, ale w kuchni, jako przyprawy, używa się głównie młodego zielonego koperku, a potem całego kwitnącego ziela jako doskonałej i niezbędnej przyprawy przy kiszeniu ogórków.

Zielony, młody koperek należy do produktów wybitnie zasadotwór-czych (+18), bogatych w żelazo (12 mg%), magnez (120 mg%), wapń (390 mg%), siarkę (340 mg%) i inne makro- i mikroelementy, a ponadto jest zasobny w witaminę C (100 do 220 mg%).

Świeży, posiekany koperek jest wprost konieczny do młodych ziemniaczków, fasoli, mizerii, cielęciny, kotletów ziemniaczanych. Sieka­nego młodego koperku używa się do wielu farszy, do jaj faszerowanych, do sałatek i sałaty, do sporządzania zupy koperkowej, a także jako przyprawę aromatyczną do wielu zup (m.in. rybnej, rakowej).

Koperkiem posypuje się różne mięsa gotowane i duszone, a także rozmaite dania rybne. Z koperkiem smakuje także omlet i wiele potraw z warzyw (kalarepki, zielonego groszku, marchewki) i grzybów (szczególnie maślaków). Koperek służy do wyrobu masła koperkowego, do majonezu ziołowego, pyszny też jest jako dodatek do twarożku.